Vyhledávaní

Jak prodat auto?

Kladete si otázku, jak nejlépe prodat auto? Existují tři nejčastější způsoby, jak prodat auto: přes soukromý inzerát, v komisním prodeji nebo výkupem v autobazaru. Nyní si představíme základní výhody a nevýhody těchto variant tak, abyste mohli zvážit, který způsob prodeje ojetiny může být tím nejlepším řešením právě pro vás. Připravili jsme pro vás také základní „Jak prodat auto postup“, pokud se rozhodnete prodat auto svépomocí

Image by senivpetro on Freepik

Soukromý inzerát 

Výhody 

  • Šance získat sumu, jakou si stanovíte. Předem si zjistěte, za jakou cenu se dá vaše auto aktuálně prodat. 
  • Celý proces máte ve svých rukou. Můžete zájemce sami seznámit s vlastnostmi vozidla nebo jeho historií, vzbudit sympatie a namotivovat k nákupu. 

Nevýhody 

  • Prodej může trvat déle, než očekáváte. Musíte sami podat inzerát, komunikovat se zájemci, organizovat prohlídky a testovací jízdy. Auto se vám možná nepovede prodat hned prvnímu zájemci a celý proces prodeje se tak může protáhnout. 
  • Musíte přehlásit auto na nového majitele. Od data podpisu kupní smlouvy běží 10denní lhůta, kdy musí prodávající převést vůz na nového majitele.  Za nedodržení lhůty hrozí pokuta až do výše 50 000 Kč. 
  • Ze zákona nesete odpovědnost za skryté vady. Pečlivě sepište kupní smlouvu pro prodej auta a předávací protokol. Pokud má například vůz vady na karoserii, napište to do dokumentů. Nic nezatajujte, může se vám to později vymstít. 
Tip k soukromému prodeji přes inzerát: Protože jako prodávající ručíte za to, že si nový majitel převede auto na sebe, nenechávejte nic náhodě. Požádejte kupujícího, aby vám podepsal plnou moc na přepis vozidla na něj. Plná moc musí mít úředně ověřený podpis – ověření lze provést na pobočkách Czech POINT. Převod vozidla na nového majitele je možné provést na registru vozidel na úřadu obce s rozšířenou působností. 

Můžete to udělat i opačně – tedy tak, že kupujícímu vystavíte plnou moc pro přepis vy. Jenže pokud to kupující v zákonné lhůtě nestihne, vznikají tím pro vás komplikace. Mějte proto raději vše pod kontrolou. 

Komisní prodej v bazaru 

Výhody 

  • Bazar se postará o celý proces prodeje. Když auto odvezete do bazaru, ten ho vystaví na své ploše a zajistí jeho propagaci. Jedná s potenciálními kupci a domlouvá projížďky. Kvalitní autobazar se většinou postará i o přepis vozidla. 
  • Prodáno může být velmi rychle. Autobazary dokážou oslovit poměrně široký okruh případných kupců, a tak váš vůz může mít rychle nového majitele. 
  • Vyšší zisk než při klasickém prodeji v bazaru. To platí zejména v případě, že se auto prodá rychle – zhruba do dvou měsíců. 

Nevýhody 

  • Nižší cena oproti prodeji svépomocí. Bazaru platíte provizi za zprostředkování prodeje vašeho vozu. 
  • Menší kontrola nad celým procesem. Protože vůz již nemáte doma v garáži či na parkovišti, nevíte, co se s ním právě děje nebo kdo s ním jezdí. 
Tip ke komisnímu prodeji v bazaru: S autobazarem si předem domluvte podmínky za zprostředkování komisního prodeje – výši odměny pro bazar a minimální cenu, za kterou jste auto ochotni prodat. 

Výkup v autobazaru 

Výhody 

  • Peníze dostanete ihned. Bazar od vás vůz odkoupí, stačí jen podepsat smlouvu a v průběhu jednoho dne může být vše vyřízeno. Pokud zároveň řešíte koupi nového auta, bazar vám může doporučit vůz ze svojí nabídky na protiúčet a obchod tak může být výhodný pro obě strany. 
  • Ihned můžete ukončit povinné ručení. U komisního prodeje a prodeje svépomocí musíte pojištění nadále platit až dokud se vaše ojetina neprodá. Při výkupu v bazaru se však majitelem ihned stává autobazar. 
  • Veškeré papírování zajistí autobazar. Ten také přebírá odpovědnost za případné vady a zajišťuje záruku. 

Nevýhody 

  • Nižší cena za výkup auta. Bazar od vás zpravidla vykoupí vůz za nižší částku, než jakou můžete získat z komisního prodeje nebo přes inzerát. 
Tip k výkupu v autobazaru: Zkuste auto nabídnout několika bazarům a vyjednávat o výkupní ceně. Pokud budete mít pocit, že vůz byste prodali výrazně pod cenu, raději ho ihned neprodávejte a zkoušejte další možnosti. 

Image-by-senivpetro-on-Freepik2.jpg

Image by senivpetro on Freepik

Jak sám prodat auto

Rozhodli jste, že auto zkusíte prodat svépomocí? Největší poptávka po ojetých vozech je podle průzkumů na jaře a v létě. Tady jsou naše tipy pro vás aneb jak prodat auto postup

1. Připravte auto k prodeji  

Auto umyjte, zbavte veškerých nečistot a případně zařiďte drobné opravy „kosmetických vad.“ Nablýskaný automobil získává na atraktivitě v očích potenciálních kupců. Auto můžete také nechat prohlédnout v servisu a nechat opravit, co je potřeba. Připravte si také servisní knížku nebo jiné doklady o opravách vozu. 

Připomeňte si, jak na základní údržbu automobilu nebo jak pečovat o pneumatiky.  

2. Stanovte cenu 

V inzerci na internetu vyhledejte stejné, případně podobné vozy a udělejte si představu o prodejní ceně. Pro srovnání můžete použít oblíbené české inzertní portály Sauto.cz nebo Tipcars.com a další, případně stránky autobazarů. K ocenění auta můžete využít také bezplatnou mobilní aplikaci CAROLINA od společnosti CEBIA. Pro ocenění auta si můžete najmout také profesionálního znalce, tato možnost je ale poměrně drahá. 

3. Vytvořte kvalitní inzerát

Vytipujte si portály, na kterých budete vůz k prodeji nabízet (může to být placená i bezplatná inzerce nebo také sociální sítě). Pořiďte aktuální fotografie interiéru a exteriéru vozu a uveďte do inzerátu co nejvíce informací (např. značku a model auta, roky výroby, druh paliva, barvu a typ karoserie, platnost STK, typ převodovky, počet najetých kilometrů…) Zmiňte také případné vady a škrábance. 

4. Jednejte se zájemci 

Prohlídky vozu organizujte na veřejném místě, nezvěte neznámé osoby k sobě domů. Mějte se na pozoru, pokud si zájemce nechce vůz prohlédnout osobně a navrhuje předání vozu přes třetí osobu. Nepřistupujte na neznámé platební metody a neklikejte na podezřelé odkazy. Pokud se vám cokoliv nezdá, raději s podezřelým kupcem dále nekomunikujte. Buďte trpěliví, nalezení vhodného kupce může trvat delší dobu. 

5. Máte kupce? Připravte smlouvu na prodej auta 

Když zadáte do vyhledávače smlouva prodej auta nebo prodej auta smlouva, najdete vzory smluv, ze kterých můžete vycházet. Připravte si také předávací protokol. Vše ve dvou vyhotoveních – pro vás a pro kupce.

7. Zajeďte na evidenční kontrolu 

Před přepsáním vozidla na nového majitele musíte na kterékoliv stanici technické kontroly provést tzv. evidenční kontrolu vozidla, tj. kontrolu shody identifikátorů vozidla s technickým průkazem auta. 

Pokud vůz nesplňuje emisní normu EURO3 a vyšší, bude muset nový majitel vozu zaplatit ekologickou daň

8. Přepište vozidlo na nového majitele 

Přepis vozidla je možné provést při jedné návštěvě na dopravním odboru jakéhokoliv úřadu obce s rozšířenou působností. Úřad mohou společně navštívit prodejce i kupující. Anebo vše může vyřídit pouze jeden z nich – pak bude k tomu potřeba plná moc s úředně ověřeným podpisem pro přepis vozidla. 

Pro přepis budete potřebovat také: vyplněný formulář žádosti o zápis změny vlastníka, kupní smlouvu, malý technický průkaz a zelenou kartu na jméno nového majitele jako doklad o nově sjednaném povinném ručení. 

9. Ukončete povinné ručení a havarijní pojištění

Jakmile bude vůz přepsán na nového majitele, ukončete u své pojišťovny povinné ručení, případně také havarijní pojištění. Ale pozor – předtím, než pojistky ukončíte, se raději ujistěte, že nový majitel má sjednané a ideálně i zaplacené povinné ručení. 

10. Odevzdejte vůz novému majiteli 

Vůz byste měli novému majiteli v ideálním případě odevzdat až ve chvíli, kdy vám za vůz již zaplatil a zároveň má zaplaceno povinné ručení. Pokud jste přepis zařizovali vy jako původní majitel vozu, příslušný dopravní odbor vám vydá malý technický průkaz psaný na nového majitele. Ten mu při předávání vozu můžete rovnou odevzdat.  

Další články aktualit