Pro koho jsou celoroční pneumatiky vhodné?
Zjistěte, zda jsou pro vás vhodné celoroční pneumatiky. Celoročky využijete, pokud máte menší kilometrový nájezd a pohybujete se především ve městě a mírných oblastech. Celoroční pneu je vždy jen kompromis mezi letní a zimní pneumatikou. Víte, jak je poznat a jaké mají celoroční pneumatiky označení? Pojďte to zjistit!

Kdy je lepší zvolit střídání letních a zimních pneumatik?
Pokud jezdíte celý rok, najedete nad 5 000 km ročně a jezdíte nejen kratší trasy ve městě, ale i dlouhé trasy po dálnicích nebo v horském prostředí, je pro vás výhodné využít výhody samostatné sady letních a zimních pneumatik. K tomu se vám bude hodit znát období, kdy začíná a končí povinnost zimních pneumatik v ČR.
Střídání versus celoroční pneumatiky
My, jako odborníci, preferujeme sezónní přezouvání pneumatik. Letní a zimní pneumatiky jsou přesně koncipovány dezénem i směsí, aby fungovaly co nejlépe v období, které mají překlenout. Liší se svou koncepcí. Směs zimních pneumatik je vyrobena tak, aby i při mínusových teplotách zajistila přilnavost na zimních vozovkách se sněhem, ledem a břečkou.
Letní pneumatiky mají tyto zimní vlastnosti velice omezené. Pro letní období jsou ale upraveny tak, aby si poradily s rozpálenou vozovkou, při dešti perfektně odváděly vodu a měly výbornou brzdnou dráhu i ovladatelnost na suché vozovce.
Celoroční pneumatiky jsou vždy kompromisem mezi vlastnostmi letních a zimních pneumatik. Musí fungovat v jakémkoliv prostředí, proto jak uvádíme na začátku tohoto článku, jsou vhodné spíše pro městský provoz a auta s nízkým ročním nájezdem km.
1) Severské pneu, 2) Zimní pneu, 3) Celoroční pneu, 4) Letní pneu
Vyplatí se celoroční pneu?
Laicky by se dalo říct, že jsou vhodné na cestu do práce a domů mimo horské oblasti. V případě, že máte nízký nájezd, jezdíte převážně krátké trasy, hlavně ve městě nebo rovinatých oblastech, jsou pro vás celoroční pneu ideální. Je třeba mít na paměti, že ani ty nejlepší celoroční pneu nikdy plnohodnotně nenahradí letní a zimní pneumatiky. Více si o tomto tématu můžete přečíst také v článcích Jak a kdy používat celoroční pneumatiky a mohu použít celoroční pneumatiky místo zimních?
Před nákupem pneumatik vždy doporučujeme brát v úvahu prostředí, nájezd km a podle toho vybírat typ pneu, který je pro vás vhodný.
Jak poznat celoroční pneu?
Jak v praxi rozeznat celoroční pneu od zimní či letní aneb jaké je označení celoroční pneumatiky? Aby byla pneumatika vhodná pro použití v zimních měsících, musí být podle nové legislativy označena 3PMSF (hora se symbolem sněhové vločky). Výrobci mají pro označení celoročních pneumatik různé názvy:
- AllSeason (Continental, Pirelli, Giti, Riken)
- All Weather (Matador, Sava)
- CrossContact (Continental)
- CrossClimate (Michelin)
- Quartaris (Barum)
- 4Season (Goodyear, Nexen)
Jak dlouho vydrží celoroční pneumatiky?
Tím, že celoroční pneumatiky používáte za různých podmínek, vydrží méně ujetých kilometrů, než sada letních a zimních pneumatik. S ohledem na maximální životnost pneu 10 let se vyplatí hlavně řidičům s menším ročním nájezdem. Životnost celoročních pneu se uvádí v rozmezí 40 000 až 60 000 km dle velikosti pneu, modelu a výrobce. První hranice je bodem, než se nový vzorek sjede na minimální zimní hodnotu 4 mm. Následně pak máte ještě další desítky tisíc kilometrů do minimálního letního limitu 1,6 mm. Ideální je na nové celoroční pneumatiky přezout před začátkem zimní sezóny. Zebezpečíte si tak maximální výhody nového vzorku v období, kdy to nejvíc oceníte.
Hloubka dezénu celoročních pneumatik
Minimální výška dezénu se u celoročních pneumatik liší podle toho, v jakém období je používáte. Minimální hloubka dezénu je v létě 1,6 mm, ale v zimě 4 mm.
Kolik stojí celoroční pneumatiky?
Celoroční pneumatiky jsou obvykle o něco dražší, než letní či zimní pneumatiky ve stejné kategorii. Např. nejlevnější celoroční pneu 205/55 R16 vyjde zhruba na 1500 Kč. Pokud si rádi připlatíte za kvalitu, vyzkoušejte např. prémiové celoroční pneumatiky Continental nebo Michelin. Pokus se rozhodnete pro celoroční pneumatiky, rozhodně doporučujeme připlatit si za osvědčené značky, které vám poskytnou výkon a ovladatelnost za všech podmínek po celý rok.
Celoroční nebo univerzální offroad pneu
Celoroční nebo univerzální pneu? Univerzální pneu jsou často označovány za celoroční a naopak. Jedná se však o různé typy pneumatik s odlišnými vlastnostmi. V čem se liší? Celoroční pneumatiky jsou navrženy tak, aby poskytovaly výkon ve všech ročních obdobích. Dezénová směs je přizpůsobena pro použití v zimních měsících i při teplotách pod bodem mrazu. Univerzální pneu jsou určeny primárně pro SUV, kterých doména je jízda v terénu, bahně nebo nezpevněném povrchu. Dezénová směs ale není přizpůsobená zimním měsícům. V některých případech, pokud vlastníte SUV, nebo terénní vozidlo, jste si možná všimli, že i když jste auto koupili v létě, vaše pneumatiky mají na bočnici značení 3PMSF (symbol hory s vločkou). V tom případě už celoroční pneumatiky na svém voze máte. U těchto typů aut se totiž celoročky často montují do základní výbavy.
Další články aktualit


