Jaká je životnost pneumatik a co ji ovlivňuje?
PRODLUŽTE ŽIVOTNOST PNEUMATIK
Stačí provádět několik preventivních opatření:- Pravidelně kontrolujte tlak v pneumatikách, podhuštěné i přehuštěné pneu se rychle opotřebují.
- Namátkově kontrolujte poškození pneumatik.
- Nechávejte vyvážit kola při každé jejich výměně.
- Skladujte pneumatiky správným způsobem.
JAK ČASTO MĚNIT POZICE PNEUMATIK?
Jelikož se hnací kola opotřebovávají rychleji, dalším opatřením je prohazování kol z hnací nápravy na hnanou. Vhodným intervalem pro prohození je zhruba každých 10 000 až 12 000 km. Pokud pravidelně jezdíte vysokou rychlostí, na dlouhé vzdálenosti nebo vozíte těžký náklad, můžete pneumatiky prohazovat častěji.Životnost letních a zimních pneumatik
Životnost letních pneumatik prodloužíte, pokud je nebudete používat v teplotách blížícím se bodu mrazu a nižším. Důležité je tedy správné uskladnění pneumatik. Životnost zimních pneumatik kromě správného skladování prodlouží i to, že je na jaře včas přezujete na letní pneumatiky. Podívejte se, proč nejezdit na zimních pneumatikách v létě.
JAK DLOUHO VYDRŽÍ PNEU A ZA JAK DLOUHO SE SJEDE PNEUMATIKA ?
Maximální stáří letních pneu i zimních pneumatik se uvádí jako 10 let od data jejich výroby. Po uplynutí této doby ztrácí pneumatiky své jízdní vlastnosti a je vhodné je vyměnit za nové. Výrobci pneumatik doporučují se řídit obecným pravidlem. Koupím-li pneumatiku vyrobenou před 5 lety, mám dalších 5 let na její ojetí.
Se starými a ojetými pneumatikami se vystavujete riziku smyku a aquaplaningu. Právě kvůli těmto rizikům byste se raději vyhněte nákupu částečně ojetých pneumatik z druhé ruky. Výrobci pneumatik doporučují řídit se obecným pravidlem. Koupím-li pneumatiku vyrobenou před 5 lety, můžu ji klidně používat dalších 5 let.
Pokud se ptáte na životnost pneumatiky v km, je to velmi individuální, obecně se uvádí, že nové pneumatiky vydrží něco mezi 50 000 až 100 000 km. To, jak dlouho vám pneumatika vydrží však ovlivňuje několik důležitých faktorů:
- odolnost vaší pneumatiky vůči oděru (použitá směs, dezén, konstrukce)
- styl a rychlost jízdy (plynulá, svižná, brzda-plyn)
- druh tras (město, dálnice, horské oblasti)
- druh vozovky (úroveň drsnosti)
- správný tlak v pneumatikách
- zatížení vozu
- garážované/negarážované stání
NEBOJTE SE STARŠÍCH PNEUMATIK
Někteří řidiči odmítají kupovat pneumatiky staré rok nebo dva. K tomu ale není žádný důvod. Neexistují vědecká nebo technická data, na jejichž základě by bylo možné určit jakoukoli minimální či maximální životnost. Dávejte si ale pozor na úskalí spojená s koupí použitých pneumatik a vybírejte pečlivě.
JAK POZNÁTE DATUM VÝROBY PNEU?
Datum výroby pneumatiky najdete na jejím boku za zkratkou DOT. První dvě číslice označují týden výroby, druhá dvojice označuje rok. Například pneumatika s označením DOT 0319 byla vyrobeny ve třetím týdnu roku 2019.
Další články aktualit


