Jak na přepis auta?

Chystáte se svou ojetinu teprve prodat? V našem článku Jak prodat auto se můžete seznámit s výhodami i nevýhodami prodeje svépomocí přes inzerát, v autobazaru a v komisním prodeji. Dozvíte se také, jak co nejlépe prodat auto sám.
Přepis auta na obecním úřadě obce s rozšířenou působností
Už je kupec na obzoru? Pak bude brzy následovat přepis vozidla, který je daný zákonem č. 56/2001 Sb., o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích.
Přepis motorového vozidla, resp. změnu vlastníka v registru motorových vozidel, můžete provést na kterémkoliv odboru dopravy obecního úřadu obce s rozšířenou působností. Některé úřady umožňují online objednání předem na přesný den a hodinu.
Přepis auta – co je potřeba
Ptáte se, co potřebuji na přepis auta? Jsou to následující dokumenty:
- Technický průkaz vozidla - Od roku 2024 se vydává pouze jeden technický průkaz (osvědčení o registraci vozidla, tzv. ORV). Nově je velký technický průkaz v elektronické podobě. Pokud však velký technický průkaz stále vlastníte, pro jistotu přineste na úřad i ten. Malé technické průkazy mají novou, rozšířenou podobu - v praxi se sloučily oba předchozí průkazy do jednoho. Pokud doma máte původní verze technických průkazů (malý a velký techničák), nedochází k jejich plošnému sběru a výměně, takže platí stále.
- Zelenou kartu k sjednanému povinnému ručení na nového majitele vozu/kupujícího
- Vyplněný formulář žádosti o zápis změny vlastníka v registru vozidel. Formulář je přístupný na stránkách Ministerstva dopravy České republiky
- Protokol o úspěšně absolvované evidenční kontrole – úředník si dohledá sám v systému
- Kupní smlouvu
- Doklady totožnosti (občanské průkazy), případně úředně ověřenou plnou moc

Jak dlouho trvá přepis auta?
Kompletní přepsání auta – odhlášení původního majitele a přepis auta na nového majitele se dnes provádí naráz při jedné návštěvě úřadu jako jeden úkon. Pokud budete mít s sebou všechny potřebné dokumenty, přepis auta vyřídíte na počkání.
Plná moc na přepis auta
Za účelem přepisu motorového vozidla se mohou původní i nový vlastník vozu dostavit na příslušný úřad obce s rozšířenou působností společně. Pokud tak nemohou učinit, bude jeden z nich potřebovat od toho druhého plnou moc pro přepis vozidla.
S plnou mocí může přepis auta vyřídit:
- Původní majitel vozu
- Nový majitel vozu
- Jakákoliv třetí osoba – pokud se rozhodnete například svěřit přepis auta společnosti, která se na to specializuje a vše tak vyřídí za vás.
Plná moc na přepis vozidla musí mít úředně ověřený podpis. Ověření lze provést na pobočkách Czech POINT, jako třeba na České poště nebo v notářské kanceláři.
Plná moc na přepis vozidla musí obsahovat důležité údaje o zmocniteli, zmocněnci a vozidle, a to následovně:
- Osobní údaje: jména a příjmení/název společnosti, rodné číslo/IČ, bydliště/sídlo
- Specifikace úkonu: Změna vlastníka v registru vozidel
- Údaje o vozidle: Značka, typ, registrační značka (RZ), VIN (číslo karoserie)
- Datum a místo vyhotovení
- Podpisy zmocnitele i zmocněnce
- Úřední ověření podpisu toho, kdo se na úřad nedostaví osobně
Jak dlouho platí plná moc na přepis auta?
Záleží pouze na tom, jak se prodávající a kupující dohodnou. V plné moci pro přepis auta můžete nebo nemusíte specifikovat konkrétní datum platnosti. Plná moc bude jinak platit až do data splnění daného úkonu, tedy do úspěšného přepisu vozidla.
Lhůta na přepis auta
Změnu vlastníka v registru vozidel je ze zákona nutné provést do 10 pracovních dní od podpisu kupní smlouvy, nebo od úhrady ceny vozidla. Pokud nabydete vozidlo v dědickém řízení, tak do 10 dní od nabytí právní moci soudního rozhodnutí.
Pokud lhůta nebude dodržena, hrozí pokuta až do výše 50 tisíc korun.
Kdo platí přepis auta?
Zákon nestanovuje, kdo má poplatek za přepis auta uhradit – zda prodávající nebo kupující. Záleží jen na tom, jak se domluvíte a jestli se třeba o úhradu podělíte půl na půl.
Řada majitelů aut vezme při prodeji přepis vozu raději do svých rukou nebo úhradu poplatku zahrnou do ceny vozidla. Chtějí tak mít 100% jistotu, že vše proběhne včas tak, jak má.
Image by Freepik
Poplatek za přepis vozidla a evidenční kontrola
Správní poplatek za přepis osobního auta k roku 2024 činí 800 Kč. Ještě před přepisem vlastníka vozidla musíte s autem absolvovat evidenční kontrolu, která stojí 400 až 600 Kč. Poplatky za přepis auta se tak mohou vyšplhat až na 1200 Kč.
Evidenční kontrolu provádějí stanice technické kontroly (STK). Cílem je prověřit, zda stav vozidla odpovídá tomu, co je zapsáno v technickém průkazu. Po úspěšném absolvování bude vystaven protokol o evidenční kontrole, který má platnost 1 rok.
Protože se evidenční kontrola provádí na auto, a nikoliv na osobu, může ji tak nechat provést stávající i budoucí majitel auta.
Od roku 2023 již nemusíte protokol o evidenční kontrole dokládat při přepisu vozidla v papírové formě, úředníci si tyto protokoly sami dohledávají v systému.
Další články aktualit


